Národním parkem, se stanem, spacákem, ale přesto v souladu s návštěvním řádem? Ředitel správy parku Krejčí okouknul ve Skandinávii nápad tzv. nouzových nocovišť. Podél hlavní trasy od Nové peci až k Železné Rudě vzniklo šest ohrazených prostorů, kde může kdokoliv přespat a ráno zase pokračovat v cestě. Čtyři z nich jsem osobně vyzkoušel. Za pět dní jsem prošel 100 km nejkrásnějších šumavských míst.
Nouzové nocoviště je zelená placka
V národním parku se stanovat ani bivakovat nesmí. Nouzové nocoviště je výjimka z návštěvního řádu. Jednotlivá nocoviště od sebe leží asi 20 km, podél hlavní červené turistické značky. Jednodenní pochod mezi nocovišti zvládne každý zdatný turista. Prostor o ploše zhruba dvou obýváků zřetelně označují informační cedule a od 18 hodin je možné postavit si tady stan, nebo jen tak přespat pod širákem.
Příroda kolem 24 hodin denně
Pochodem v krásném horském vzduchu si pročistíte plíce, odpočinete oči a potrénujete nohy. Celý den vnímáte krásy unikátní české přírody. Na mnoha místech úplně sami, jinde bohužel s davy pěších i cykloturistů. Nemusíte se ale spoléhat na objednávání ubytování, jdete si podle svého.
Nejen po turistické značce
Turistická značka vás celkem rychle a přesně dovede k cíli. Ale chodit pouze po značkách není povinnost. Výjimkou jsou pouze zvlášť chráněné I. zóny národního parku a klidová území, kam se buď vstupovat vůbec nesmí, nebo jen po označené cestě. Není proto problém vybrat si vlastní trasu, třeba zkratku lesem, vykoupat se v potoce, natrhat borůvky; Vše ale citlivě a ohleduplně.
Spolehněte se na své zdroje
Pitnou vodu si ale každý musí opatřit sám. Výbornou šumavskou vodu jde natočit skoro v každém potůčku na kopci nebo stačí slušně požádat v některé z obcí, které leží na trase. Pohoštění po cestě potkáte několikrát, ale nejlepší je mít v zásobě vlastní ovesné vločky a sušenky pro dodání energie. Na malý obchod s potravinami v horách nenarazíte.